Bibloların En Temel Figürü Olan Filleri Tanıma Zamanı ;)

Biblo modellerinde bereket esintileri çok sık olarak değindiğim konular arasında yer alıyor. Bir konuya değindiğimde, içinde kullandığım şeyleri tam olarak açıklayabilmek ise, bir nevi önemli bir takıntı bende. Biblo modellerinde en çok kullanılan motifler olarak, fillere yer vermiş idim. Fil figürlü dekoratif bibloların ise, bereketin simgesi olduğunu sanırım artık hepiniz biliyorsunuz. Biblolara sıklık ile konu olan figür olan bu sevimli ve de devasa hayvanlar oldukça özel varlıklar. O nedenledir ki, filleri de yakından tanıtma isteği var içimde ;) Biblo modelleri dünyasında değişik bir gezintiye çıkarak filleri anlatacağım sizlere.

biblolar

biblolar

Fil, hortumlular takımında yer alan Filgiller (Elephantidae) familyasını oluşturan büyük memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak iki türü tanınır: Asya fili (Elephas maximus) ve Afrika fili (Loxodonta africana). Ancak bazı kanıtlara göre Afrika savan fili (L. africana) ileAfrika orman filinin (L. cyclotis) iki ayrı tür olduğu önerilmektedir. Filler, Sahraaltı Afrikası ile Güney ve Güneydoğu Asya’da bulunur. İçinde mamutlar ve mastodonlar gibi soyu tükenmiş türleri de barındıran hortumlular takımında günümüzde de soyunu sürdüren bir tek filler kalmıştır. Karada yaşayan en büyük hayvan olan Afrika filinin erkeği 4 m. boya ve 7.000 kg. ağırlığa ulaşabilir. Bu hayvanların dikkat çekici ve ayırt edici bazı özellikleri vardır. Bunların arasında, nesneleri yakalamak gibi çeşitli amaçlar için kullanılan uzun hortumlar başta gelir. Çok uzun ve sivri olan kesici dişlerini nesneleri taşımak, yeri kazmak için kullanırlar. Fildişinin kaynağı olan bu kesici dişler aynı zamanda döğüşürken silah olarak da kullanılır. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler otçuldur ve savan, orman, çöl ve bataklık gibi doğal yaşam alanlarında bulunurlar. Genellikle su kenarlarında kalmayı tercih ederler. Çevrelerinde bıraktıkları etki yüzünden kilittaşı türlerden biri sayılırlar.

Bibloların önemli kahramanları olan filleri bir nebze de olsa sizlere aktarabildi isem, ne mutlu bana diyor ve şimdilik kaçıyorum. :)

Biblo Tagged with , , .
youth new era dc hats new era hats 59 fifty wholesale spyder jacket mulberry sale new era fitted hats for babies mulberry sale new era 9forty cap youth new era dc hats cheap new balance 574 new era 901 hats new era 47 hats new era 9forty cap new era 2012 nfl hats custom new era caps 59fifty